Jaką kostkę brukową wybrać?

Dodano: 10-04-2025 21:23
Jaką kostkę brukową wybrać?

Składy oferują dziesiątki wzorów, kolorów, faktur i formatów kostki brukowej– i choć to daje ogromne możliwości, to jednocześnie utrudnia decyzję, jaką kostkę brukową wybrać. Gładka czy fakturowana? Szara czy melanż? Mała czy wielkopowierzchniowa? Nie każda kostka nadaje się też wszędzie: to, co pasuje na taras, niekoniecznie sprawdzi się na podjeździe. Jedna kostka jest piękna, ale śliska. Inna jest wytrzymała, ale mniej nam się podoba. Od jeszcze innych odstrasza nas cena. Tym bardziej, że ułożenie kostki to duży wydatek – nie tylko sam materiał, ale też robocizna, podbudowa, obrzeża.

Jaką grubość kostki brukowej wybrać?

Zanim zaczniemy przegląd składów oferujących kostkę brukową Radom, powinniśmy dokładnie wyobrazić sobie warunki, w jakich używany będzie ten budulec na nawierzchnię. Ważna jest np. grubość kostki. W zależności od przeznaczenia, wybierajmy z grubsza tak:

  • Podjazd dla samochodów – wybierzmy kostkę o grubości min. 6 cm, a najlepiej 8 cm (np. prostokątna, Behaton, Holland).

  • Ścieżki ogrodowe, tarasy, chodniki – wystarczy kostka 4–6 cm (np. drobna kostka dekoracyjna).

  • Miejsca przemysłowe lub parkingi dla ciężarówekkostka 10 cm lub więcej.

Jak dobrać kostkę brukową do stylu przestrzeni przydomowej?

Ostatecznie też liczy się estetyka. Kostka musi pasować do: elewacji, ogrodzenia, stylu ogrodu, dachu, a nawet... koloru okien. Źle dobrana może „gryźć się” z całą resztą. To jak źle dobrane buty do garnituru. Do nowoczesnego domu pasuje np. gładka kostka, duże formaty, szarości, grafit, biel. Do domu w stylu klasycznym, wybierzmy postarzaną kostkę o nieregularnych kształtach, ciepłych kolorach (np. kostka brukowa Nostalit). Jeśli otoczenie naszego domu cechuje minimalizm – wtedy wybierajmy tak, aby uzyskać na podjeździe lub na tarasie proste linie, jednolitą kolorystykę, a jeśli chodzi o kolory, to tutaj sprawdzi się często antracyt lub biały. Jasna kostka brukowa optycznie powiększa przestrzeń, ale łatwiej się brudzi. Ciemna kostka brukowa jest praktyczna, nowoczesna, ale może się nagrzewać. Kolor mieszany / melanż – maskuje zabrudzenia i wygląda naturalniej.

Jeśli chodzi o ceny, najtańsze są klasyczne prostokątne kostki szare, betonowe. Średnia półka cenowa to barwiona kostka, która ma różne kształty. Kostka premium natomiast to kostka płukana, szlachetna, z efektem granitu lub betonu architektonicznego.

Podsumowanie

Wybór kostki brukowej to połączenie stylu, praktyczności i budżetu – a te rzadko idą w parze. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć, zaplanować i... czasem trochę się pogubić, zanim znajdzie się ten „złoty środek”.

Komentarze

Dodaj komentarz